Strona Główna

Czym jest akcja "Tibii Stop!", i jaki jest jej cel?
Jest to, najprościej ujmując, protest przeciwko osobom na forach, które zadają denerwujące pytania dotyczące Tibii. A najważniejszym celem, jaki sobie postawiliśmy jest to, że chcemy uchronić polską młodzież przed nałogiem, a także ostrzegać ją oraz rodziców przed skutkami grania w tą grę. Oczywiście każdy może robić to co chce, może grać, programować czy oglądać filmy przyrodnicze. W akcji nie chodzi o to aby całkowicie zabronić gry w Tibię. W mojej szkole większość gra w Tibie, na przerwach tylko o tym się mówi. Ogromna liczba osób grających w tibie mówi tylko o tym. W dodatku, coraz młodsi sięgają po tą grę. Czasami po uzależeniu się od tibii gracze zaczynają pisać 'muj' czy 'kture' co już jest definitywną przesadą.

Co to jest Tibia i jak to wygląda?
Tibia to gra MMORPG, która dzieje się w świecie magii. Bohater, w którego wciela się gracz, zdobywa umiejętności i gadżety: dodatkową siłę, doświadczenie, miecze, zbroje, hełmy, a przez to staje się coraz droższy - można go sprzedać za prawdziwe pieniądze na aukcjach internetowych. Przez pewien czas po nagłym wyłączeniu komputera pozostaje w grze - jest wtedy bezbronny, unieruchomiony i staje się łatwym celem dla innych graczy. Młodzi boją się, że stracą swojego bohatera, wartego z godziny na godziny więcej, i grają.



Właśnie tak wygląda Tibia.

Ile można zarobić na aukcji przedmiotów z Tibii?
Nie dużo jak na czas spędzony przed komputerem. Licząc pieniądze wydane na sam prąd czy też na kawiarenki internetowe interes ze sprzedawania przedmiotów z gry jest nie opłacalny. Przykładem może być chociażby Dominik Borowski z kawiarenki internetowej Spider we Wrocławiu: - "Przez dwa lata dzień w dzień przychodził do nas młody chłopak. Grał w Tibię po kilkanaście godzin. W końcu sprzedał swoją postać na aukcji za 2700 zł."

Dlaczego na forach padają pytania na temat kradzieży kont w Tibii?
Ponieważ niektóre osoby probują się szybciej wzbogacić na tej grze. Wzbogacenie takie jest nielegalne i nie daje dużych korzyści materialnych, oszukiwanie w grze może prowadzić do:

  • zablokowania konta w grze (tzw. ban),
  • w niektórych wypadkach może to prowadzić do pozbawienia wolności do lat 2. Chodzi tutaj o używanie keyloggerów, trojanów, specjalnych programów do wyciągania haseł z gry.
  • Często osoby używające tego typu programów nie zdają sobie z tego sprawy.

    Dlaczego młodzież gra w Tibię?
    Ponieważ nie mają swoich autorytetów, potrzebują pieniędzy i wydaje im się to bardzo dobrym rozwiązaniem, lecz nie wiedzą o tym jak cienka granica jest między nałogiem a chęcią zdobycia pieniędzy. Dowiadują się o tej grze między innymi w szkole.. gdzie przeciętnie w każdej klasie gra w tą grę około 6-7 osób.

    Jakie są skutki grania w Tibię?
    Ważnym sygnałem dla rodziców może być to, że osoby grające w Tibię pogarszają się w nauce, mają problem z kontaktami z innymi ludźmi w świecie realnym. Dziecko spędza cały dzień przed komputerem, nie wychodzi z domu, a nawet czasem staje się agresywne dla otoczenia. Ten świat zabija!.. gry sieciowe typu Massive Multiplayer Online Role Playing Game, jak np. "Tibia", cieszą się wyjątkową popularnością szczególnie w Azji. Tam też doszło do pierwszych przypadków, gdy wycieńczony gracz umierał przed ekranem komputera. Szerokim echem odbiła śmierć młodej Chinki, która skonała. Aby ją upamiętnić, setki innych graczy urządziły jej... wirtualny pogrzeb i zebrały w się o tej samej porze w jednym miejscu wirtualnego świata. Tragiczny finał miała też rozgrywka w Chinach gdzie pewien Chińczyk zabił kolegę, gdy ten nie chciał oddać mu wirtualnego miecza.

    Moje dziecko za dużo gra, co robić?
    Koniecznie zajrzyj do działu "Od uzależnij się!", tam dowiesz się co robić aby dziecko mniej grało w tą grę.



    Ten tekst zawiera materiały z serwisu gazeta.pl, jesteśmy w trakcie pisania własnego tekstu..